SVEIKI ATVYKĘ

BI, B kategorija

1. Parodykite arba pasakykite, kaip užrakinamas ir atrakinamas vairo užraktas.

Išjungus variklį sukite vairą i vieną arba kitą pusę vairas užsirakina. Norint atrakinti, reikia įkišti raktelį į spynelę ir sukti jį. Jei tai neįmanoma, galima viena ranka judinti vairą, o kita sukti raktelį, kad vairas atsirakintų. Jei automobilis turi užvedimo mygtuką, išjungiate variklį (nuspaudžiate mygtuką) ir vairą sukant jis užsirakins. Norint vairą atrakinti, nieko daryti nereikia, tiesiog paspausti mygtuką, jei dar laikote numynęs sankabą, tai iškart užvesite automobilį ir vairas pats automatiškai atsirakins.

2. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar alyvos lygis variklyje yra pakankamas.

Automobilis pastatomas lygioje vietoje, tepalas tikrinamas, kai variklis šaltas (prieš užvedant). Ištraukite alyvos lygio matuoklį ir nuvalę skudurėliu įkiškite jį atgal į jo vamzdelį iki galo ir vėl ištraukite. Pakartotinai ją ištraukus apžiūrime kiek ji buvo panirusi i alyvą. Alyvos lygis turėtų būti tarp MIN ir MAX žymų.

3. Parodykite arba pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia vairo stiprintuvas.

Jeigu automobilis užvestas ir vairas sukasi i vieną ir kitą pusę labai lengvai, be didesnių pastangų, tai vairo stiprintuvas veikia. Esant neužvestam automobiliui vairas sukasi labai sunkiai, reikia daug fizinės jėgos, tada vairo stiprintuvas neveikia. Jei vairas sukasi sunkiai ir reikia daug fizinės jėgos esant užvestam varikliui, nėra vairo stiprintuvo, arba jis yra sugedęs. Tai gali perspėti ir kontrolinė lemputė.

4. Parodykite, kaip įjungiamas galinio lango šildymas

Suraskite mygtuką "stačiakampis su vingiuojančiomis rodyklėmis į viršu". Jis yra prie šildymo - vėdinimo sistemos valdymo. Paspaudus mygtuką, automatiškai įjungiamas galinio lango šildymas. Svarbu: nesumaišykite galinio lango ir priekinio lango įjungimo simbolių.

5. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar aušinimo skysčio lygis yra pakankamas.

Aušinimo skystį tikrinsite po priekiniu variklio gaubtu "išsiplėtimo bakelyje" (hibridinis automobilis gali turėti du tokius bakelius: vidaus degimo variklio aušinimui ir elektrinio variklio sistemos aušinimui). Aušinimo skystis dažniausiai būna rausvos arba žalsvos spalvos. Ant aušinimo skysčio bakelio yra žymos MIN ir MAX. Aušinimo skysčio neturėtų būti daugiau nei MAX, ar mažiau nei MIN.

6. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia stovėjimo stabdys.

Jei yra mechaninis stovėjimo stabdys, tai: užtraukti reikia tiek, kad bandant jį dar traukti darosi sunku ir reikalinga labai didelė jėga norint jį dar papildomai užtraukti. Tuomet įjungus pirmą arba atbulinės eigos pavarą reikia bandyti pajudėti. Jei jaučiamas stiprus pasipriešinimas (važiuojant atgal automobilio galas keliasi i viršu, o važiuojant į priekį automobilio priekis tupiasi žemyn ir neleidžia važiuoti), reiškia stovėjimo stabdys pilnai veikia. Jei yra elektrinis stovėjimo stabdys, tai: įjungimas dažniausiai vyksta pakeliant stabdžio jungiklį aukštyn arba paspaudžiant stovėjimo stabdžio mygtuką (kai kuriuose automobiliuose). Skydelyje užsidegs stovėjimo stabdžio lemputė. Tuomet įjungus pirmą arba atbulinės eigos pavarą reikia bandyti pajudėti. Jei jaučiamas stiprus pasipriešinimas (važiuojant atgal automobilio galas keliasi i viršų, o važiuojant į priekį automobilio priekis tupiasi žemyn ir neleidžia važiuoti), reiškia stovėjimo stabdys pilnai veikia.

7. Pasakykite, kur pilsite langų plovimo skystį.

Langų plovimo skysčio rezervuaras (talpa) yra po variklio gaubtu. Bakelio matyti dažniausiai neįmanoma, bet yra matomas bakelio dangtelis. Dažniausiai dangtelis būna mėlynos spalvos (gali būti ir kitų spalvų, pvz.: juodas, geltonas). Talpos dangtelis pažymėtas priekinio stiklo ir ant bėgančio vandens ženklu.

8. Parodykite, kaip tikrinsite ar veikia priekinio ir galinio (jei yra) langu plovimo sistema.

Vairo dešinės pusės svirtelę patraukiate link save: taip įjungiama langu plovimo sistema priekiniame stikle.

Vairo dešinės pusės svirtelę stumiant nuo save: Įjungiama langu plovimo sistema galiniame stikle.

Kiti automobiliai gali turėti sukamą svirtelės galiuką, kurį sukant išleidžiamas langu plovimo skystis. Dar kiti automobiliai gali turėti mygtuką, kurį reikia paspausti rankenėlės gale; kad būtų įjungta palaikomoji valymo sistema. Svarbiausia nepamiršti palaikyti šio mygtuko arba svirtelės, kad langų plovimo skystis tekėtų ir nuvalytų stiklą efektyviai.

9. Parodykite arba pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia įspėjamasis garso signalas. Nėra skirtumo ar automobilis užvestas ar ne, garsinis signalas vis tiek veiks.

Reikia paspausti ant vairo esančio garsinio signalo simboli ir klausyti ar pasigirs signalas.

10. Pasakykite, kaip nustatysite ar nėra gedimo stabdžių antiblokavimo sistemoje (ABS)?

Įjungus degimą, iškart užsidegs kontrolinės lemputės, tarp jų ir ABS. Po kelių sekundžių didžioji dalis lempučių užges, o ABS lemputės užgesimas reiškia, kad gedimų nėra. Jei lemputė lieka deganti, tai rodo, kad ABS sistemoje yra gedimas arba sistema neveikia.

11. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar stabdžių skysčio lygis yra pakankamas.

Stabdžių skysčio lygį tikrinti reikia po priekiniu variklio gaubtu, stabdžių skysčio bakelyje.

Stabdžių skysčio bakelis yra horizontaliai stabdžių pedalui i viršų, t.y. toje vietoje kur yra stabdžiai, yra stabdžių skysčio bakelis. Ant bakelio žymimas simbolis "stabdžių būgnas su galia esančiomis kaladėlėmis". Ant stabdžių skysčio rezervuaro yra žymos MIN ir MAX, stabdžių skysčio neturėtų būti daugiau nei MAX, ar mažiau nei MIN.

Automobilyje gali būti ir kontrolinė lemputė, kuri perspėja dėl stabdžių skysčio trūkumo.

12. Pasakykite, kaip tikrinsite, ar veikia posūkio signalai.

Kad veiktų posūkių signalai, automobilio degimas turi būti įjungtas.

Norėdami įjungti posūkiu signalą paspauskite posūkio svirtelę aukštyn arba žemyn. Žalios spalvos rodyklė (indikatorius) prietaisų skydelyje rodo, kuris posūkio signalas veikia ir tuo pačiu mirksi automobilio tos pusės posūkių lemputės.

Apie gedimą praneš dažniau nei įprastai (labai greitai) mirksinti žalios spalvos kontrolinė lemputė, kai kuriuose automobiliuose prietaisų skydelyje gali degti pranešimas apie perdegusią lemputę.

Posūkių signalus patikrinti, galima apeinant automobilį ir apžiūrint ar abiejų pusių posūkis signalai veikia.

13. Paaiškinkite, kaip patikrinsite, ar veikia stabdžių šviesos signalai.

Stabdžiai šviesos signalus tikrinsite vizualiai, nuspaudus stabdžių pedalą gale turi degti raudoni žibintai.

Stabdžių šviesos signalui patikrinti yra kelios galimybės:

1. Juos patikrinti yra lengviau privažiuojant automobilio galu prie sienos (vitrinos) ar kito vertikalaus statinio ir nuspaudus stabdžių pedalą pamatysime raudonos spalvos stabdžių šviesos signalą (žibintų) atspindį ant sienos ar to statinio.

2. Galima paprašyti kieno nors pagalbos, kad pažiūrėti ar užsidega stop žibintai.

3. Galima paprašyti, kad esantis žmogus su jumis nuspaust stabdžių, kol patys ar veikia visi stop žibintai.

14. Paaiškinkite, kaip tikrinsite ar veikia darbinis stabdys.

Lėtai važiuodami koja nuspausite stabdžio paminą ir stebėsite, ar automobilis yra stabdomas. Nuspaudus stabdžio pedalą, jis neturi nusileisti daugiau nei puse visos savo eigos.

Jeigu spaudžiant stabdžių pedalą, jis spaudžiasi iki galo, vadinasi stabdžiai yra sugedę ir toliau važiuoti negalima.

15. Parodykite, kaip tikrinsite ar veikia visi žibintai.

Įjungęs degimą arba užvedęs automobilį, prietaisų skydelyje, kartu su įjungtais žibintais užsidegs ir atitinkamos kontrolinės lemputės (gabaritinės, artimosios, priekinės priešrūkinės ar galinės priešrūkinės), taip galėsiu patikrinti žibintų veikimą.

Apie sugedusią ar perdegusią žibinto lemputę prietaisų skydelyje praneš kontrolinė lemputė (jei tokia funkcija numatyta automobilio sistemoje).

Likusius žibintus tikrinsiu vizualiai (numerio apšvietimą, stop žibintus, atbulinės eigos žibintus).

Kita galimybė yra paeiliui įjungti žibintus ir tikrinti vizualiai apžiūrėjus ar žibintai šviečia.

Automobilio priekyje turi degti dienos šviesos arba gabaritinės, artimos ar tolimos šviesos, turi degti priekiniai priešrūkiniai žibintai (jeigu įrengti), automobilio gale — raudonos gabaritinės šviesos, stop žibintai, atbulinės eigos žibintas, galiniai rūko žibintai (jei tokie įrengti), ir numerio apšvietimas.

16. Paaiškinkite, kur ieškosite informacijos apie rekomenduojamą oro slėgį padangose.

Rekomenduojamas oro slėgis padangose gali būti užrašytas ant kuro bako durelių, ant statramsčio, atidarius vairuotojo dureles ar daiktadėžės vidinėje pusėje arba automobilio žinyne — techninėje knygoje.

17. Paaiškinkite, kaip tikrinsite oro slėgį padangose.

Oro slėgis padangose galima patikrinti vizualiai apžiūrėjus padangas (padanga neturėtų būti subliuškusi), tikslesniam nustatymui yra naudojamas manometras.

Atsukus padangos ventilio dangtelį, į patį ventilį įstatomas oro slėgio matavimo prietaisas (manometras).

Spustelėjus jį į padangos ventilį ir kelias sekundes palaikius atleidžiame (gali būti ir užsukamas manometras ant padangos ventilio). Manometro skydelyje matysite koks yra oro slėgis padangoje. Slėgis turi būti toks, koks yra nustatytas pagal reikalavimus kiekvienam automobiliui.

18. Paaiškinkite, kaip tikrinsite ar padangų protektoriaus rašto gylio pakanka, kad saugiai važiuotumėte.

Padangų protektoriaus gylį galima įvertinti vizualiai apžiūrėjus. Taip pat padangų protektoriaus rašto gylį galima pamatuoti slankmačiu arba specialiu įrankiu, galima pasinaudoti ir paprasčiausia liniuote. Matuojamas griovelio gylis ir toje vietoje kurioje labiausiai nudilęs rašto gylis.

Protektoriaus gylis vasarą negali būti mažesnis nei 1,6 mm, o žiemą - 3 mm.

Padangos protektorius turi indikatorius, parodančius koks yra minimalus leistinas gylis.

19. Paaiškinkite, kaip tikrinsite ar bendra padangų būklė tinkama saugiai važiuoti.

Bendrą padangų būklę tikrinkite vizualiai, padangos turi būti nesuskirdusios, neatpleišėjusios, be matomų įtrūkimų, gumbų, jos turėtų būti nudilusios tolygiai, pats padangos protektorius neturėtų būti nudilęs žemiau nustatytų normų (vasarinė ne mažau 1.6 mm., žieminė ne mažiau 3 mm.). Taip pat įvertiname ar padangos nesubliuškę (ar ne minkštos).

Ant tos pačios ašies turi būti to pačio aukščio, pločio, rašto, vienodo nusidėvėjimo ir sezoniškumo padangos.

Ant padangos rasime pagaminimo metus ir mėnesį. Sena padanga yra laikoma 6-7 ir daugiau metu.

20. Parodykite, kaip tikrinsite ar veikia avarinė šviesos signalizacija.

Avarinė šviesos signalizaciją tikrinkite vizualiai. Norėdami įjungti avarinė šviesos signalizaciją, nuspauskite avarinio signalo jungiklį (raudonas ar juodas mygtukas su trikampio simboliu). Įjungus avarinį signalą prietaisų skydelyje kartu mirksės abiejų posūkių kontrolinės lemputės.

Išlipus iš automobilio ir apėjus jį, pamatysime, kad visos keturios posūkio lemputės mirksi kartu. Norėdami išjungti avarinį signalą, vėl reikės nuspausti jungiklį (raudonas ar juodas mygtukas su trikampio simboliu).

Klausimai su atsakymais prieš vairavimo egzaminą